Nenechte se na bazarech okrást! Užitečné rady, jak odhalit internetové podvodníky

Bazarů je plný internet a podvody se to jen hemží. Na každém internetovém rohu čeká jeden podvodník za druhým, a každý chce naše peníze. I vám se to může stát a určitě většina z vás se s nějakým podvodníkem setkala. Většinou mají podvodné jméno, nabízejí levně zboží a pro peníze naslibují hory doly. Předejděte podvodům, přečtěte si naše rady!

Podezřele nízká cena

Jak jinak získat pozornost, než nízkou cenou. Vidíte iPhone 6S za 6.000 Kč a v inzerátu je napsáno „spěchám, osobní důvody“. Říkáte si, tak to zkusím a napíšu, jestli prodávající ještě iPhone má. Samozřejmě, že prodávající telefon ještě má! A když si ho vezmete ještě dnes a zaplatíte předem, nechá vám ho za 5.500 Kč. No, nepřijde vám to divné? Pokud o nějaký takový inzerát zavadíte, většinou nebude něco sedět.

Špatně formulovaný text

Další typ podvodníků je ze zahraničí. Používají většinou google translator, protože je to jejich jediná možnost jak vám napsat v češtině. Nechávají si zaplatit zálohy za zboží, které většinou nemají v ČR, ale slibují, že když zaplatíte dopravu předem, zboží odešlou. Nic z toho se nestane. Hodně často tyto podvodníci měli inzeráty mezi automobily.

Prohledejte internet, jestli o prodávajícím není zmínka

Další možností, jak odhalit podvodníka na bazaru nebo internetu, je prohledat internet. Je to jednoduché, vezměte si e-mail, telefonní číslo nebo jméno a zkuste údaje prohnat googlem nebo seznamem. Jestli napáchal nějakou škodu před vámi, určitě se někdo ozve s negativní zkušeností a google vám to pomůže najít. Google má oči všude!

Neposílejte peníze předem

Rozhodně neposílejte větší peníze předem žádným prodejcům, které vás pobídnou a nemají žádné reference z okolí, abyste si mohli ověřit, že to nejsou podvodníci. Jediný rozumný důvod zaslání peněz předem je za dobírku, když prodejce na dobírku nerad zasílá. Je pravda, že si zase dobírky někdo nevyzvedává, a to je většinou důvod, proč dobírkou prodejci nechtějí posílat. Poslat peníze předem neověřenému prodejci je nejrychlejší cesta, jak přijít o celou částku a nedostat za to vůbec nic. Tady se nabízí pouze jediné, řešit situaci s policií, která částky nad 5.000 Kč bere jako trestný čin. Pokud je částka pod 5.000 Kč, zkuste se spojit s dalšími lidmi, které podvedl stejný prodejce a podejte hromadné oznámení. Peníze se vám však vrátit nemusí.

Stali jste se obětí podvodu? Napište jméno do komentáře

Pokud už vás někdo podvedl a dluží vám peníze, není nic lepšího než alespoň zveřejnit jeho jméno a rozepsat situaci. Zabráníte tím dalším podvodům a varujete ostatní, google si váš komentář najde!

Napište komentář