Kdo bude jezdit v Audi A8L za 14 milionů? Přece politici a diplomati!

crop-923911-audi-a8l-security-800

Ministerstvo obrany sepsalo smlouvu s automobilkou Audi. Nově koupí dvě limuzíny Audi A8 Security, z nichž jedno vozidlo je plně pancéřové a druhé, identické doprovodné vozidlo, má mást útočníky. Obě vozidla budou od sebe k nerozeznání. Za vozidla na ochranu zaplatí více než 14 milionů korun a mají být dodány do konce února.

Tyto vozy odolají střelám, výbuchům nebo plynovým útokům. Jejich výbava je až neuvěřitelná. Auta mají plně nahradit pomalu, ale jistě dosluhující pancéřovou limuzínu BMW z roku 2003 a budou sloužit především pro převážení cizích diplomatů a politiků. Často totiž diplomati nebo politici mají pancéřovanou limuzínu v požadavcích při domlouvání podmínek jejich návštěvy v Česku.

Pancéřová ochrana je na vozech výjimečně a mají ji vozy českých diplomatů v rizikových zemích. Mezi chráněné osoby patří samozřejmě prezident, šéfové obou parlamentních komor, premiér a ministři zahraničí, vnitra, spravedlnosti nebo ministr financí.

Speciální pancéřovanou limuzínu měl v také prezident Václav Havel. Jezdil s BMW z roku 1991, které stálo zhruba deset milionů korun. BMW mělo spotřebu 20l / 100 km a tehdejšího prezidenta mohlo vozit až 250 km rychlostí. Auto vážilo 3 tuny.

Napište komentář