Karel Gott je, byl a bude jeden z nejvýznamnějších zpěváků populární hudby a také „Zlatý hlas z Prahy“. Mistra hudby si představovat nemusíme, ale máme pro vás pár zajímavostí, které rozhodně o Karlovi Gottovi neznáte! Oprášíme si lehce historii a podíváme se do zákulisí.
Zajímavosti – Karel Gott (karaoketexty.cz)
- Podle Karlových zážitků s šílenými fanynkami byl natočen film Škoda lásky (linhchi)
- Karel Gott se dne 7. ledna 2008 v Las Vegas oženil s dlouholetou přítelkyní Ivanou Macháčkovou, se kterou má dceru Charlottu Ellu a od 28. května 2008 druhou dceru Nelly Sofii. Z předchozích vztahů má dcery Dominiku a Lucii. Dne 8. května 2010 se stal Karel Gott i dědečkem syna dcery Lucie. (DevilDan)
- V roce 2001 se vyjádřil, že vidí Václava Havla jako mimořádnou a rozporuplnou postavu, která je uctívaná spíše v zahraničí, než u nás. (DevilDan)
- Karel Gott zpíval i titulní melodii So Far ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera. Hrál hlavní roli dudáka Švandy v hudebním filmu Hvězda padá vzhůru. Mnohdy hrál ve filmech sám sebe. Dále je znám pro spolupráci s brněnským divadlem (píseň Balada pro banditu). V roce 2008 Karel Gott nazpíval titulní píseň s názvem Voľnosť do filmu Cinka Panna od režiséra Dušana Rapoše, hudbu k písni složil Václav Patejdl a text napsal Kamil Peteraj (DevilDan)
- Karel Gott nazpíval kromě jiných titulní písničku do české, německé i slovenské verze populárního animovaného seriálu Včelka Mája (na hudbu skladatele Karla Svobody). Byl také interpretem filmových písní Jdi za štěstím z pohádky Jak se budí princezny, Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? ze slavné pohádky Tři oříšky pro Popelku a také písně Krev toulavá z TV seriálu Cirkus Humberto. (DevilDan)
- Dne 28. října 2009 obdržel Gott od prezidenta České republiky Václava Klause Medaili za zásluhy I. stupně. (DevilDan)
- Dne 3. května 1977 byl Karlu Gottovi propůjčen titul zasloužilý umělec a 30. dubna 1985 pak titul národní umělec, tj. nejvyšší vyznamenání, které tehdy mohlo být uděleno za zásluhy v oblasti umění. (DevilDan)
- V anketě o nejoblíbenější tváře a pořady televizních obrazovek TýTý, která se koná od roku 1991, vyhrál Karel Gott celkem 29krát (21krát v kategorii Zpěvák v ročnících 1991–2009 a 2012-2013 a 8krát v kategorii Absolutní vítěz v letech 1991, 1992, 1994, 1996, 1999, 2002, 2006, 2009). V ročnících 2010 a 2011 se v kategorii Zpěvák umístil na 3. místě. V roce 2010 získal v anketě ANNO 2009 Zvláštní cenu televize Nova. (DevilDan)
- V průběhu své více než padesátileté zpěvácké kariéry Karel Gott 38krát zvítězil v anketě Zlatý slavík (resp. od roku 1996 Český slavík), a to v letech 1963–1966, 1968–1981, 1983–1984, 1989–1990, 1996–1997, 1999–2011 a 2013, pětkrát skončil druhý (1967, 1982, 1991, 1998 a 2012) a třikrát třetí (1985, 1986 a 1987). V letech 1992–1995 se ankety Zlatý slavík ani Český slavík nekonaly. (DevilDan)
- V obnovené anketě Český slavík navazující na legendárního československého Zlatého slavíka obsadil Karel Gott v roce 1996 s velkým náskokem opět první místo, které si (kromě roků 1998 a 2012) udržel až do roku 2013. (DevilDan)
- V květnu 1993 oznámil na tiskové konferenci založení Nadace Karla Gotta Interpo. Jejím cílem bylo pomáhat dětem policistů, kteří přišli o život při výkonu služby. Gott nadaci věnoval při jejím založení čtyři miliony korun, jeho partneři (kontroverzní podnikatel František Mrázek a Miroslav Provod) dali každý půl milionu. (DevilDan)
- Během 90. let se Gott věnoval také stále víc své druhé lásce, tj. malování, a své obrazy úspěšně vystavoval v Česku i v zahraničí. Spolu s Františkem Janečkem založil v lednu 1993 agenturu GOJA (DevilDan)
- V roce 1990 se Gott rozhodl ukončit svoji kariéru. Uspořádal ale mamutí turné na rozloučenou po sportovních halách v Československu a Německu. Úspěch turné byl tak velký, že Gott své rozhodnutí skončit svou zpěváckou dráhu přehodnotil. (DevilDan)
- V 80. letech vystupoval Gott ve vrcholné formě nejen v Československu, ale také v Sovětském svazu stejně jako jinde v Evropě, zvláště v Německu, v zámoří i v Asii. Svůj repertoár rozšířil od popu přes „lidovky“ až po upravené skladby klasické hudby. Objevil se i v několika celovečerních hraných filmech a v krátkých dokumentárních snímcích. (DevilDan)
- V roce 1977 podepsal Antichartu, jejíž text četl 4. února 1977 v Divadle hudby. (DevilDan)
- V roce 1968 reprezentoval Rakousko ve Velké ceně Eurovize s písní Uda Jürgense Tausend Fenster s výsledným 13. místem. Na domácí scéně zpíval hity jako Lady Carneval, skladby složené jedním z nejčastějších spolupracovníků Karla Gotta – Karlem Svobodou. V tomto období pak jeho popularita dosáhla mezinárodního rozměru. V roce 1977 se zúčastnil natáčení coververze písničky All by myself věnované Janu Palachovi. (DevilDan)
- Na festivalu Bratislavská lyra získal v roce 1966 zlatou Bratislavskou lyru za píseň Mám rozprávkový dom (Vieroslav Matušík/Eliška Jelínková) a v roce 1969 bronzovou Bratislavskou lyru za píseň Hej, páni konšelé (Jaromír Klempíř/Jiří Štaidl). (DevilDan)
- V roce 1965 po odchodu ze Semaforu založil se svými novými spolupracovníky, bratry Štaidlovými (textařem a skladatelem), vlastní divadelní scénu Apollo a stal se její hlavní hvězdou až do roku 1967, kdy bylo divadlo rozpuštěno a Karel Gott odešel na 7 měsíců trvající angažmá do Spojených států (Las Vegas). (DevilDan)
- V roce 1962 dostal Gott nabídku na angažmá do divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Tento fakt znamenal zásadní přelom v jeho kariéře. Už v tomto roce díky duetu s Vlastou Průchovou „Až nám bude dvakrát tolik“ zvítězil v rozhlasové hitparádě. V roce 1963 se jeho interpretace písně Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého Oči sněhem zaváté stala hitem roku. Karel Gott vyhrál čtenářskou anketu časopisu Mladý svět Zlatý slavík 1963. (DevilDan)
- Již v roce 1957 měl svou nahrávku (písničku věnovanou své matce) a vystupoval po kavárnách. Podle svých vlastních slov se věnoval zpočátku trampské hudbě, jeho vývoj však šel dál. V roce 1958 získal Karel Gott první místo v soutěži amatérských zpěváků. (DevilDan)
- V roce 1958 získal první místo v soutěži amatérských zpěváků. Protože měl stále častější večerní vystoupení, začala se tato aktivita dostávat do konfliktu s řádnou prací a proto se v roce 1960 rozhodl definitivně odejít z ČKD a začít se profesionálně věnovat pouze zpěvu (v dokumentu z roku 1986 na tento krok vzpomínal s tím, že pak míval časté špatné sny) (DevilDan)
- V 50. letech příležitostně vystupoval zároveň jako zpěvák – amatér a účastnil se různých pěveckých soutěží. Poprvé na sebe upozornil v roce 1957, tedy v době, kdy v Československu stále ještě doznívala éra swingu a rock’n’roll bylo možné slyšet jen v klubech (Akord klub, Reduta). U poroty sice zcela propadl, avšak dostal nabídku na angažmá v pražských tanečních kavárnách s orchestry (DevilDan)
- V mládí se toužil stát malířem a po ukončení školní docházky se v Praze neúspěšně pokoušel o studium výtvarného umění. Když nebyl přijat, odešel do učení (ČKD) v oboru elektromontér. Během učňovských let se věnoval své druhé velké lásce – hudbě a zpěvu. Aby se stal zpěvákem, šel na konzervatoř. (DevilDan)
Karel Gott a filmy (ČSFD)
- Neviditelní (TV seriál) (2014)
Karel Gott měl hrát šéfa vodníků. Byla to role ve staré čističce odpadových vod v pražském Bubenči, filmový den trval 14 hodin a voda tam strašně zapáchala. Herci a členové štábu se smáli při představě, jak zlatý slavík setí 14 hodin ve smradlavé vodě. Karel Gott ale na poslední chvílu roli odmítl kvůli jiným povinnostem (krasomama)
-
Škoda lásky (TV seriál) (2013)
Příběh povídky „Škoda lásky“ o šílené fanynce Karla Gotta je inspirovaný skutečnými událostmi. Zpěvák má hned několik věrných fanynek, které ho pronásledují, tou nejznámější je Němka Hannelore Uhl. Ta je rovněž k vidění ve filmu. Záběry, kde paní Doušová podává Karlu Gottovi růži na jeho koncertě, se točily při jeho skutečném vystoupení. Za paní Doušovou je v pozadí vidět dáma v červeném, což je právě Hannelore Uhl.
-
Česká spojka (2002)
Ve filmu zní i písně Karla Gotta.
-
Z pekla štěstí 2 (2001)
Na natáčení jezdili za Karlem Gottem němečtí fanoušci i v několika autobusech.
-
Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)
Scéna s Karlem Gottem byla natočena na základě Bolkovy osobní zkušenosti, kdy šel s rodinou po ulici a potkal neznámého, opilého člověka, který na něj volal: „Poli, toto všecko je moje! Já si ťa najdu třeba v Paříži! Taxálem dojedu.“ Díky této události vznikl i samotný nápad natočit film o člověku, který se stane milionářem.
-
Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (1981)
Písně k filmu nazpíval Karel Gott.
-
Včelka Mája (TV seriál) (1975)
Na naspievanie titulnej piesne prehovoril Karla Gotta skladateľ Karel Svoboda v Mníchove na ulici. Ani nepotreboval zmluvu, dali mu honorár za polhodinový výkon, ale nikto mu nepovedal, koľko rokov sa to bude vysielať.
-
Hvězda padá vzhůru (1974)
Scéna z luxusní restaurace, kde Jiří (Karel Gott) a Vocílka (Josef Somr)objednali humra, byla natočena v restauraci dnešního Café Imperial.
-
Tři oříšky pro Popelku (1973)
Karel Gott ve vzpomínkách na Karla Svobodu uvedl, že skladba „Kdepak ty ptáčku…“ vznikla jako reakce na jejich emigraci po srpnu 1968.
-
Tři oříšky pro Popelku (1973)
V Německu se v písni „Kdepak ty ptáčku hnízdo máš“ zpívá jiný text „Tisíc střech mého města„, nazpíval jí také Karel Gott. V bývalém NSR se píseň hrála bez textu, až v 80. letech pak celá.
-
Dědeček, Kyliján a já (1966)
Film bol natáčaný v Soutici u Zruče. Na začátku filmu pak lze vidět několik záběrů na vilu v ulici Nad Bertramkou 18/2141, která dnes patříKarlu Gottovi. Dále se ve filmu objevuje křižovatka ul. Korunovační, Nad Štolou, Čechova a Milady Horákové v Praze – Holešovicích, terminál Jih na letišti Václava Havla, orloj na Staroměstském náměstí v Praze – Starém Městě a plavecký bazén v Praze – Podolí. Domov důchodců se natáčel na zámku ve Zruči nad Sázavou. V Souticích se natáčela jen scéna na loďce, kde jsme mohli obdivovat jez a most přes řeku Želivku. Dále se natáčelo v Uhlířských Janovicích.
-
Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)
Role byla slíbena také Karlu Gottovi, ten byl však zaneprázdněn angažmá v Německu, a tak ve filmu zní pouze jeho hlas při písních.
-
Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)
Za Karla Fialu zpívá Karel Gott, za Květu Fialovou zpívá Yvetta Simonová.
-
Árie prérie (1949)
Závěrečnou píseň v podání Slávky Procházkové a Oldřicha Dědka nazpíval znovu Karel Gott pro film Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964).